HPV, Kondilomi i Vakcine: Sve Što Treba Da Znate

Lana Blog 2025-02-05

Sve što treba da znate o HPV-u, kondilomima i vakcinama protiv raka grlića materice. Saveti o dijagnostici, lečenju i prevenciji.

HPV, Kondilomi i Vakcine: Sve Što Treba Da Znate

Šta su kondilomi i kako se prenose?

Kondilomi, poznati i kao virusne bradavice ili polne bradavice, predstavljaju neprijatnu virusnu infekciju uzrokovanu humanim papiloma virusom (HPV). Ove bradavice se najčešće javljaju u genitalnoj regiji, ali mogu se naći i u okolini anusa, grla ili usne duplje. HPV se prenosi seksualnim kontaktom, ali i blagim dodirom dve sluzokože. Takođe, postoji rizik vertikalnog prenosa sa majke na dete tokom porođaja.

Postoji preko 80 različitih tipova HPV virusa, od kojih neki izazivaju bezopasne bradavice, dok drugi mogu dovesti do ozbiljnijih zdravstvenih problema, uključujući rak grlića materice. Najopasniji tipovi su HPV 16, 18, 31 i 45, dok HPV 6 i 11 obično izazivaju vidljive, ali benignije kondilome.

Dijagnoza i česta zabuna

Mnogi ljudi se suočavaju sa različitim dijagnozama kada je reč o kondilomima. Neki lekari mogu pogrešno identifikovati promene, što dovodi do nepotrebnih intervencija. U nekim slučajevima, stanje koje se pogrešno naziva kondilomima može biti polipoza, koja nastaje zbog povećanog lučenja vaginalnog sekreta i obično prolazi sama od sebe.

Zbog toga je važno tražiti drugo, pa čak i treće mišljenje pre nego što se započne bilo kakva terapija. HPV se ne može dijagnostikovati analizom krvi, već se oslanja na klinički pregled, a u nekim slučajevima i histološku analizu.

Metode lečenja kondiloma

Lečenje kondiloma može biti dugotrajno i zahtevno, jer se HPV virus ne može potpuno eliminirati iz organizma. Terapija se fokusira na uklanjanje vidljivih promena i uključuje nekoliko metoda:

  • Krioterapija (tečni azot): Bezbolna metoda koja se primenjuje svaka 3-4 dana dok bradavice ne nestanu.
  • Laser: Efikasno rešava unutrašnje kondilome, posebno u vaginalnom i rektalnom području.
  • Hemijska terapija: Koriste se rastvori podofilotoxina, trihlorsirćetne kiseline ili 5-fluoracil krema.

Važno je napomenuti da se kondilomi često vraćaju (recidiviraju), pa je potrebno više terapijskih ciklusa. Tokom lečenja preporučuje se apstinencija od seksualnih kontakata kako bi se izbeglo širenje virusa.

Kondilomi tokom trudnoće

Trudnice sa kondilomima zahtevaju pažljivo praćenje, jer infekcija može brže da napreduje zbog smanjenog imuniteta. Lečenje se može sprovoditi tokom cele trudnoće, uključujući lasersku terapiju. Ako su promene na grliću materice minimalne, laserska vaporizacija može biti odložena do poslednjih nedelja trudnoće.

Vakcine protiv HPV-a

U poslednjih nekoliko godina postale su dostupne vakcine koje štite od najopasnijih tipova HPV-a, uključujući one koji izazivaju rak grlića materice. Dve najpoznatije vakcine su Cervarix i Gardasil.

Gardasil je četvorovalentna vakcina koja štiti od HPV tipova 6, 11, 16 i 18. Preporučuje se devojkama i ženama između 9 i 26 godina, a najveću efikasnost ima kod onih koje prethodno nisu bile izložene virusu. Daje se u tri doze u razmaku od dva i šest meseci nakon prve vakcinacije.

Iako vakcina nije obavezna u svim zemljama, mnoge države je uvode u redovni imunološki program. U Srbiji se vakcina može kupiti u privatnim apotekama, ali trošak nije pokriven od strane zdravstvenog osiguranja.

Zaključak

Kondilomi i HPV infekcije predstavljaju ozbiljan zdravstveni problem, ali uz pravovremenu dijagnozu i adekvatno lečenje mogu se kontrolisati. Ključno je osvestiti značaj prevencije, uključujući redovne ginekološke preglede i razmatranje vakcinacije. Ako sumnjate da imate kondilome, obavezno posetite lekara i tražite više mišljenja pre nego što započnete terapiju.

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.