Matične ćelije iz pupčane vrpce - sve što treba da znate
Saznajte sve o čuvanju matičnih ćelija iz pupčane vrpce - kako funkcioniše, koje bolesti mogu da se leče, cene i procedura. Kompletan vodič za buduće roditelje.
Matične ćelije iz pupčane vrpce - kompletan vodič
U poslednje vreme sve češće se govori o značaju čuvanja matičnih ćelija iz pupčane vrpce novorođenčeta. Ova revolucionarna metoda pruža mogućnost lečenja brojnih bolesti, pa interesovanje budućih roditelja neprestano raste.
Šta su matične ćelije?
Matične ćelije su osnovne ćelije organizma koje imaju sposobnost da se razviju u različite tipove ćelija. Tokom embrionalnog razvoja, ove ćelije se diferenciraju u ćelije srčanog mišića, krvne ćelije, ćelije kože i druge. Kod odraslih, matične ćelije se nalaze u različitim tkivima, najviše u koštanoj srži i krvi.
Posebnu vrednost predstavljaju matične ćelije iz pupčane vrpce jer su izuzetno mlade i vitalne. Njihovo vađanje je potpuno bezbolno i bezopasno po majku i dete.
Kako funkcioniše čuvanje matičnih ćelija?
Postupak prikupljanja matičnih ćelija vrši se odmah nakon porođaja, nakon presecanja pupčane vrpce. Krv se uzima iz dela vrpce koji je povezan sa placentom, a ceo proces traje samo nekoliko minuta.
Nakon prikupljanja, krv se analizira na prisustvo virusa i infekcija. Ako je sve u redu, ćelije se zamrzavaju na temperaturi od -196°C u tečnom azotu. Na ovaj način, matične ćelije mogu biti sačuvane decenijama.
Koje bolesti se mogu lečiti matičnim ćelijama?
Trenutno se matičnim ćelijama leči preko 75 teških bolesti, uključujući:
- Leukemiju i druge vrste raka
- Poremećaje krvi i metabolizma
- Urođene bolesti i poremećaje imuniteta
- Šećernu bolest
Postoje dve vrste terapije: autologna (lečenje sopstvenim ćelijama) i alogena (lečenje ćelijama donora). Autologna terapija ima prednost jer eliminira rizik od odbacivanja ćelija od strane organizma.
Koliko dugo se mogu čuvati matične ćelije?
Standardni ugovori sa bankama matičnih ćelija obično traju 20 godina. Nakon isteka ovog perioda, roditelji (ili dete kada postane punoletno) mogu da odluče da produže čuvanje uz dodatnu godišnju naknadu koja iznosi oko 40 evra.
Matične ćelije ne gube svoju vitalnost tokom vremena, pa se mogu koristiti i nakon više decenija čuvanja.
Ko može da koristi sačuvane matične ćelije?
Istraživanja pokazuju da čak četiri generacije iz jedne porodice mogu imati koristi od matičnih ćelija novorođenčeta. Osim samog deteta, ćelije mogu biti kompatibilne i sa roditeljima, braćom i sestrama, a u nekim slučajevima i sa drugim članovima porodice.
Cene i dostupnost u regionu
Cene čuvanja matičnih ćelija variraju u zavisnosti od zemlje:
- Srbija: oko 1800-2500 evra za 20 godina (trenutno se šalju u inostranstvo)
- Hrvatska: oko 2000 evra za 20 godina
- Švajcarska: oko 2500 evra
U Srbiji se očekuje otvaranje domaće banke matičnih ćelija u narednom periodu, što bi olakšalo postupak i potencijalno smanjilo troškove.
Blizanci i matične ćelije
U slučaju blizanaca, roditelji mogu da odaberu da sačuvaju ćelije samo jednog deteta ili oba. Mnoge banke nude popust od 50% za čuvanje ćelija drugog deteta.
Da li vredi sačuvati matične ćelije?
Odluka o čuvanju matičnih ćelija je lična i zavisi od više faktora:
- Porodične istorije bolesti koje se mogu lečiti matičnim ćelijama
- Finansijskih mogućnosti
- Ličnih uverenja i prioriteta
Iako ne postoji garancija da će ćelije ikad biti korišćene, mnogi roditelji smatraju da je ovo vredna investicija u zdravlje svoje dece i porodice.
Zaključak
Čuvanje matičnih ćelija iz pupčane vrpce predstavlja revolucionarnu metodu koja pruža mogućnost lečenja brojnih bolesti. Iako postupak zahtjeva određena finansijska sredstva, sve veći broj porodica prepoznaje njegovu vrednost kao "biološkog osiguranja" za buduće generacije.
Sa razvojem medicine, očekuje se da će se lista bolesti koje se mogu lečiti matičnim ćelijama nastaviti širiti, što dodatno povećava značaj ove procedure.